lis 03, 15

Dawniej ściany w domach naszych dziadków i rodziców, zdobiły różnego rodzaju obrazy. Obecnie odchodzi się od tych tradycyjnych dekoracji na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobienie ścian zgodnie z najnowszymi trendami, jest wieszanie plakatów. To obok zdjęć, najmodniejszy sposób na nadanie aranżacji indywidualnego i ciekawego charakteru.

Jedną z największych zalet plakatów są ogromne możliwości wyboru. Możemy wybierać pośród dostępnych na rynku plakatów lub zaprojektować swój własny.

Jaki plakat?

Do najmodniejszych obecnie należą minimalistyczne plakaty typograficzne, które przedstawiają np. inspirujący napis, złożony ciekawym krojem pisma. Takie motto wydrukowane na dobrym papierze i umieszczone w ładnej ramce to może być np. ulubiony cytat lub znana fraza. Dużą popularnością cieszą się także plakaty z motywami roślinnymi. Przedstawiają one minimalistyczne wzory lub większe kompozycje – wybór należy zależy oczywiście od gustu oraz stylistyki wnętrza. Równie popularne są plakaty filmowe lub retro, stylizowane np. na lata PRL-u.

Plakat w czterech ścianach

Najefektowniej plakaty prezentują się w ramkach. Zanim jednak umieścimy w niej zakupiony wydruk, musimy przemyśleć czy motyw będzie pasował do ramki oraz do otoczenia. Najlepszy rezultat otrzymamy stosując zasadę równowagi – jeśli plakat przedstawia skomplikowany motyw i cały jest zadrukowany, najlepiej postawić na prostą ramkę. Więcej możliwości mamy w przypadku nieskomplikowanych plakatów np. typograficznych. Tu sprawdzą się zarówno minimalistyczne ramki, jak i stylizowane ze zdobieniami. Motywy roślinne lub plakaty o subtelnym wzornictwie będą wyglądały bardzo efektownie jeśli umieścimy je także w passe-partout. Biały kartonik dodatkowo otoczy plakat i będzie stanowił dla niego efektowne tło.

Z kolei w najbliższym otoczeniu plakatu nie powinno znajdować się zbyt wiele innych dodatków, o ile jest to całkowicie zadrukowany np. plakat filmowy. Jeśli wieszamy np. plakat typograficzny to ciekawy efekt można uzyskać łącząc ze sobą 2 lub 3 utrzymane w podobnej stylistyce.

Dobrze jest także przed powieszeniem sprawdzić, jak w danym miejscu padają promienie słoneczne – dzięki temu możemy uniknąć odbijania się ich na szklanej lub plastikowej powierzchni. Co więcej plakatów w ramkach wcale nie musimy wieszać – równie efektownie będą wyglądały ustawione na niewielkiej specjalnej półce na zdjęcia i oparte o ścianę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *