O czym pamiętać komponując galerię ścienną?

maj 25, 17 O czym pamiętać komponując galerię ścienną?

Galeria ścienna to prosty sposób na efektowną dekorację wnętrza. Eleganckie plakaty, ciekawe zdjęcia czy grafiki – tego typu wydruki nadają stylizacji spersonalizowany charakter i wrażają zainteresowania właściciela wnętrza. Jednak aby twoja galeria ścienna wyglądała znakomicie, nie wystarczy jedynie wybrać ciekawe reprodukcje czy zdjęcia i oprawić je w ramy. Zanim zawiesisz swoją galerię na ścianie, sprawdź o czym powinieneś pamiętać przygotowując tego typu ozdobę.

Zanim wbijesz gwóźdź

pexels-photo-large (4)

Sprawdź przebieg instalacji. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek podczas osadzania w ścianie systemu mocującego galerię ścienną, przekonaj się, czy w wybranym przez ciebie miejscu na pewno nie biegnie instalacja elektryczna. Uszkodzenie przewodów ma przykre skutki i wiąże się z koniecznością miejscowego skuwania tynku i naprawiania uszkodzenia.

W tym celu możesz zastosować specjalny detektor, który jednak jest dość kosztownym rozwiązaniem. Przebieg instalacji można także sprawdzić na planach. Najprościej jednak unikać wiercenia otworów w pobliżu włączników światła i gniazd elektrycznych, a także bezpośrednio nad i pod nimi.

Gdzie tkwi haczyk?

Aby ramki z wybranymi przez ciebie obrazkami były stabilnie przytwierdzone do ściany, najlepiej w tym celu zastosować wkręty i kołki rozporowe. Taki system mocowania gwarantuje, że nie zostanie ono uszkodzone pod ciężarem ramki. Jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić układ galerii, otwór po mocowaniu wystarczy zaszpachlować.

Nienajlepszym rozwiązaniem są z pewnością gwoździe. Ich zamocowanie jest znacznie szybsze, jednak gwoździe przebijają jedynie warstwę tynku. Z czasem pod naporem ramki, tynk może się kruszyć, co może spowodować, że ramka spadnie, a na ścianie pozostanie nieestetyczna dziura. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne samoprzylepne mocowania, które jednak można stosować jedynie w przypadku niewielkich ramek.

Sprawdzam!

home-1438305_1280

Bardzo ważnym elementem wpływającym na ostateczny wygląd galerii ściennej jest jej układ. Dlatego zanim przystąpisz do wiercenia otworów, sprawdź jak najlepiej ramki będą się prezentowały. Możesz to zrobić na dwa sposoby – wycinając z szarego papieru arkusze o rozmiarze i kształcie idealnie pasującym do wielkości ramek oraz przyklejając je delikatną taśmą lub plastrem do ściany. Drugim sposobem jest rozłożenie ramek na podłodze. W ten sposób przekonasz się, czy wybrany przez ciebie układ na pewno jest trafiony.

Inne ciekawe pomysły na ozdoby ścienne znajdziesz w artykule: Modne ściany w salonie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *