Jak położyć płytki samodzielnie?

sty 09, 16 Jak położyć płytki samodzielnie?

Układanie płytek samodzielnie może doprowadzić do szału nie jednego majsterkowicza. Idealnie przycięte, równo ułożone płytki wcale nie muszą pochodzić z rąk specjalisty. Jeśli planujesz położyć płytki na podłodze uwzględnij kilka kluczowych zasad, na które warto zwrócić uwagę.

Przygotuj odpowiednio podłogę

Przez rozpoczęciem układania płytek, warto odpowiednio zadbać o podłoże. Należy usunąć wszelkiego rodzaju tłuste substancje, takie jak olej czy smar. Klej do płytek nie będzie dobrze trzymał, jeśli na podłodze będzie znajdował się tłuszcz. Następnie warto wyrównać powierzchnię. Jeśli na podłodze znajdują się nierówności, spowodują że płytki także będą nierówno ułożone. Jeśli podłoga jest w bardzo kiepskim stanie, można nałożyć na nią wytrzymałą płytę.

Zacznij układać od środka

Płytki powinny wbrew pozorom być układane od środka pomieszczenia. Wymierz dokładnie w którym miejscu znajduje się środek i zaznacz go w odpowiedni sposób. Jeśli w pokoju znajduje się jakaś wnęka, podczas pomiaru nie uwzględniaj jej. Przy użyciu metra, zaznacz punkt na ścianie i wymierz punkt wyznaczający środek przeciwległej ściany.

Ułóż płytki na próbę, bez mocowania

Po wykonaniu pomiarów, ułóż płytki od centralnego punktu bez mocowania. Dzięki temu będziesz mógł dokonać korekty, w razie jakiejkolwiek niezgodności. Jeśli okaże się, że odległość od ściany jest mniejsza niż 5 cm lub większa niż 20, będzie trzeba ciąć płytki na cienkie paski.

Plan układania płytek

Jeśli decydujesz się na mozaikę lub naprzemienne ułożenie płytek, przemyśl dokładnie ich ułożenie. Dzięki temu będziesz mógł odłożyć na bok te elementy, które różnią się kolorystyką czy fakturą. Jeśli wszystkie płytki są jednakowe możesz bez przeszkód układać je po kolei. Możesz przystąpić do nakładania kleju. Nałóż go na około ¼ podłogi za pomocą pacy zębatej. Wówczas możesz zacząć układać płytki.  Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj także jak prawidłowo ciąć płytki ceramiczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *