Jak łatwo utrzymać porządek w domu?

wrz 11, 16 Jak łatwo utrzymać porządek w domu?

Nawet najefektowniej urządzone wnętrze nie będzie prezentowało się dobrze, jeśli będzie panował w nim bałagan. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne sprzątanie. Ta nielubiana przez większość z nas czynność może być jednak mniej kłopotliwa, jeśli wyrobimy w sobie kilka praktycznych nawyków.

Wszystko na swoim miejscu

Najważniejszą zasadą, dzięki której w Twoim domu zapanuje porządek jest znalezienie miejsca dla każdej rzeczy w domu. Tylko w ten sposób unikniesz chaosu oraz nerwowego poszukiwania potrzebnych Ci sprzętów. Ta zasada przełoży się na porządek w domu tylko pod warunkiem, jeśli wszystkie przedmioty po skończonym użytkowaniu będą wracać na swoje miejsce.

Usuwanie plam

cleaning-532409_1280

Zaschnięte plamy, zazwyczaj znacznie trudniej usunąć niż te świeże. Naturalnie nie sposób kontrolować wszystkich zabrudzeń w domu, ani ciągle biegać po wnętrzu ze ścierką. Dlatego warto stosować domowe sposoby na plamy, o których możesz przeczytać na: http://domifikacje.pl/porady/nietypowe-zastosowania-srodkow-czyszczacych/. Przygotowując środki czyszczące z produktów, które znajdują się w Twoim gospodarstwie domowym ograniczysz zużycie chemii, a także łatwiej poradzisz sobie z niektórymi zabrudzeniami. Przykładowo ocet świetnie usunie kamienny nalot czy tłuste plamy z paneli.

Selekcja

Czasem trudno jest się rozstać z ulubioną parą dżinsów czy starą lampką, która towarzyszy ci od lat, nawet jeśli nie używałeś tych przedmiotów przez kilka sezonów. Aby w twoim domu zapanował porządek musisz wyzbyć się sentymentów – jeśli czegoś nie używasz, nie warto tego przechowywać. Regularne pozbywanie się starych i wysłużonych ubrań czy elementów wyposażenia sprawi, że zyskasz więcej powierzchni do przechowywania potrzebnych akcesoriów.

Mamy dla Ciebie także inny poradnik, który z pewnością przyda się nie jednej Pani domu. Tutaj, znajdziesz sposób na to, jak doczyścić przypalony garnek.

Podział obowiązków

Nic tak dobrze nie wpływa na efektywność sprzątania, jak działanie zespołowe. Podział obowiązków sprawi, że wszyscy domownicy będą się poczuwali do wykonania swojej działki, a także do pilnowania porządku. Warto również uczyć dzieci od najmłodszych lat, że sprzątanie leży również w ich gestii. Na początek mogą zacząć od składania zabawek we własnym pokoju, ale z czasem warto powierzyć maluchom bardziej odpowiedzialne zadania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *