Firanki na wiosnę – pomysły

kw. 18, 14 Firanki na wiosnę – pomysły

Budząca się do życia przyroda zachęca nas do zrzucenia zimowego futra. Nie oznacza to oczywiście, że musimy od razu burzyć ściany i wymieniać dachy, czasami dla poczucia wiosennego przypływu sił starczy zmiana spojrzenia na świat. Przyjrzyjmy się więc kilku pomysłom na obramowanie twojego okna.

Proste i skuteczne

Firanki są świetnym początkiem zmian, nie kosztują dużo i można je z łatwością zawiesić. Jednak ze względu na bliskość światła słonecznego i możliwość nadania im ruchu poprzez otwarte okna, będą wdzięcznym polem do eksperymentowania. Zasłony muszą spełniać swoją praktyczną funkcję, dlatego pamiętaj by były łatwe do przesunięcia, odporne na plamy i wilgoć w kuchni i łazience oraz nietrudne do zdjęcia i wyprania. Dlatego dostosuj swoje firanki do pokoju w którym zawisną, w pokoju dziecięcym możesz zaszaleć z kolorami, a w sypialni stawiaj na nieprzepuszczalność. Pamiętaj że możesz nadać im wiosenny charakter niezależnie od ich przeznaczenia. Zanim do niego przejdziemy, zwróćmy uwagę na tegoroczne trendy w dekoracji mieszkań.

 lekkie zasłony

Barwnie i lekko

Zdanie co do charakteru wiosennych ozdób nie zmienia się od lat – potrzebujesz firanek zwiewnych i łagodnych kolorystycznie. W tym roku mniej popularne są mocne florystyczne ornamenty, a w natarciu są ciepłe i delikatne barwy. Jeżeli pozwalamy sobie na ozdoby lub wzory, to raczej w mniejszym formacie, dopuszczalne są niewielkie i mocne motywy. Z mody nie wychodzą kwiaty, ale znajdziesz także firanki z bardziej abstrakcyjnymi kształtami.

Nieśmiertelne jest połączenie unoszącego się z każdym podmuchem tiulu oraz kremowych firanek. Jak zwykle, im mocniej świeci słońce, tym grubszy i mniej przepuszczający materiał powinien zasłaniać okno. Dla takich pomieszczeń możesz zastosować najżywsze kolory. Podobny efekt można także osiągnąć stosując kilka warstw stopniowo ciemniejących zasłon, oznaczać będzie to jednak więcej sprzątania i prania.

Drapowanie

Pierwszy i najprostszy sposób na dodanie oknom charakteru, dodatkowo w każdej chwili możesz z niego zrezygnować. Zacznij od związania zasuniętych firanek odrobinę powyżej połowy ich wysokości za pomocą kolorowej wstążki. Otworzy to twoje mieszkanie na słońce, jednocześnie dodając im uroku. Jeżeli masz długie firanki, możesz nawet stworzyć więcej niż jedno takie wiązanie. Jeśli chcesz skrócić swoje zasłonki, zacznij od kroku pierwszego, po czym dolną połowę złóż i podwiąż delikatnie tak by wystawała poniżej pierwszego wiązania. Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę nieładu, rozsunięte zasłony możesz owinąć wokół karnisza, tworząc delikatną serpentynę. Przy kilku rzędach firanek, spróbuj zewnętrzny związać w połowie kokardką i ozdobić kolorową wstążką.

 kwiaty na wiosnę

Malowanie

Delikatne i zwiewne firanki będą się pięknie komponować z łagodnymi farbami do tkanin. Możesz podjąć się malowania odręcznego, na przykład tworząc kwiecista łąkę z różnokolorowych okręgów. Możesz także wyciąć odbijany wzór w ziemniaku lub modelinie, następnie odciskając go po wielokroć. Dla ambitniejszych dekoratorów zalecamy użycie widelca, który zostawi niezwykłą kratkę.

Ozdoby

Powiewające na lekkim wietrze zasłony możesz zaopatrzyć w dzwonki i stroiki, które dostarczą dodatkowego uroku swym delikatnym dźwiękiem. Pamiętaj by ściągać je na noc, inni śpiący z otwartymi oknami mogą nie docenić twojego sposobu na relaks. Możesz także poruszyć inny ze zmysłów, przecież wiosna to pora kwitnienia. Wybierz rośliny, które nie tracą swojego aromatu po wyschnięciu, takie jak rumianek czy miętę. Możesz także wpleść w same firanki kwiaty sezonowe, pamiętaj tylko by usunąć je przed zrzuceniem płatków.

Szeroki wybór zasłon w wiosennym klimacie znajdziesz tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *