Upcycling – wystrój wiecznie żywy

mar 21, 14 Upcycling – wystrój wiecznie żywy

Wspominaliśmy już jak ważnym trendem we współczesnym designie jest odpowiedzialnie ekologicznie i twórcze ponowne wykorzystywanie przedmiotów. Upcycling idzie jednak o krok dalej od recyklingu, nadając nowe właściwości przedmiotom które do tej pory uznawaliśmy za zwykłe śmieci. Jak zastosować takie podejście w swoim domu?

Idea

Jeżeli ponowne użycie przedmiotu uznanym za pierwszy krok na drodze do samowystarczalności, nadanie nowej, „większej” wartości przedmiotom, które zwyczajowo lądowały w koszu będzie tego logicznym rozwinięciem. Oczywiście nie namawiamy cię na pomysły pokroju studia Samsunga stworzonego ze starych kontenerów na potrzeby zimowej Olimpiady w Soczi, ale szukanie drugiego albo i nawet trzeciego życia to dobra perspektywa.

Papier

Jednym z najbardziej marnowanych i coraz cenniejszych materiałów pozostaje przemielona celuloza. Oczywiście najprzydatniejszy będzie kurs origami, ale pomysły na wykorzystanie niepotrzebne papieru jest mnóstwa. Umyty karton od mleka owinięty w kilka pasków materiału będzie tanią i wodoszczelną doniczką. Wycięte wnętrze opakowań na jajkach, po pomalowaniu farbą stworzą grube kwiaty, idealne jako element większego dekoru. Stare gazety wespół z flamastrem posłużą jako opakowania na prezenty lub listy. Czy zwróciłeś uwagę że „kupne” koperty mają wewnątrz fantazyjne wzory? Złożony z kilku egzemplarza wycinanka będzie niezwykłą ozdobą.

ponowny użycie

Rolki

Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów początkującego fana upcyclingu. Opakowania na kable, podstawki na bransoletki, doniczki do rozsadów, obręcze na papier ozdobny, a nawet lampiony. Ich możliwości są wielkie, a przydają się wszędzie.

Korek

Nie tylko zachowuje miłe wspomnienia trunku, ale może też posłużyć jako stempel dla dzieci. Wytnij z niego serce lub inny kształt, którym będziesz podbijać każdą pracę, znacznie wytrzymalsze od ziemniaka.

Walizka

Po wymianie bagażu wcale nie musisz rozstawać się ze swoim towarzyszem podróży. Pomysły na wykorzystanie rozpinają się między ciekawymi półkami, a przenośnym domkiem dla lalek. Kilka zbitych walizek z wstawionymi deskami stworzy szafę, z której wybierzesz strój na swoje kolejne wojaże.

ponowne użycie

Elementy AGD i RTV

Wymieniłeś pralkę? Nie wyrzucaj starej. Jej bęben może stać się niezwykłym kloszem na lampę, a szklane drzwi po rozmontowaniu elementów plastikowych staną się żaroodporną miską. Upewnij się tylko że twoja pralka potrafiła wytrzymać duże temperatury. Podobnie ma się sprawa z lodówkami – po usunięciu ze zbędnych elementów (jest ich sporo) możesz w ten sposób stworzyć przewrotną szafkę na książki, w tym celu może posłużyć także stary telewizor po usunięciu kineskopu. Niepotrzebne klawiatury oferują przyciski z literami, na pewno uda ci się złożyć z nich gotową sentencję na ścianę.

Wieszaki

Łatwy w gięciu metal to największy sprzymierzeniec domowego dekoratora. Cztery złożone ze sobą wieszaki tworzą gotowy stelaż na klosz, a za pomocą sprytnego połączenia jesteś w stanie stworzyć z dwóch wieszaków własnoręczny szyld.

To tylko wierzchołek góry lodowej niezwykłych pomysłów, każdy z nich to nie tylko estetyka, ale także oszczędność pieniędzy i, w większej skali, środowiska.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *