Jak przystroić wigilijny stół?

lis 12, 16 Jak przystroić wigilijny stół?

Stół wigilijny to jeden z ważniejszych elementów w czasie najważniejszych świąt, czyli podczas Bożego Narodzenia. Gdy zasiadamy do niego z całą rodziną, chcemy, by prezentował się absolutnie wyjątkowo. Powinien być przystrojony białym obrusem. W wielu domach pod obrusem lub stołem znaleźć można igliwa czy sianko. O czym jeszcze pamiętać, by świąteczna dekoracja stołu była wyjątkowa?

Ciekawe przesądy

Niekiedy pod obrusem umieszcza się kilka banknotów, aby w nowym roku sytuacja finansowa uległa poprawie. Na stole zaś znaleźć można pełną zastawę stołową z dodatkowym kompletem dla gościa, który być może zapuka właśnie do naszych drzwi. Na stole powinno być dwanaście potraw na cześć dwunastu apostołów. Interesujące jest to, że do wieczerzy powinna zasiąść parzysta liczba uczestników, ponieważ nieparzysta może sprowadzić na nas nieszczęście.

Jaki obrus?

Obrus najczęściej jest biały, ale może być w innym kolorze, na przykład zielonym lub czerwonym. W sprzedaży są też obrusy ze świątecznymi motywami. Trzeba dopasować obrus do wielkości stołu, a najlepiej jak będzie zwisał ze wszystkich stron około dwudziestu centymetrów. Istotne są kolorowe świeczki, bardzo często ustawiane w centralnej części stołu. Więcej w tym miejscu.

christmas-tree-1110949_960_720

Inne dodatki

Nie zapominajmy o serwetkach, gdyż wspaniale komponują się z obrusem. W niektórych domach ustawione są figurki o tematyce bożonarodzeniowej, a w bardziej tradycyjnych domach znajdziemy też stół udekorowany siankiem. Ładnie prezentują się kolorowe dodatki jak serwetki z bożonarodzeniowymi motywami, czy bombki i stroiki. Te dodatki naprawdę tworzą wyjątkowy klimat i nie powinniśmy o nich zapominać.

Właściwie to każdy stół jest wyjątkowy i tylko od nas zależy, jakie elementy się na nim znajdą. Oczywiście, wspomniane wcześniej kwestie to niejako must have na każdym stole, no ale z drugiej strony każdy dom, a ty bardziej region, w którym mieszkamy, ma swoją specyfikę. To dzięki temu nasz niby zwyczajny stół zawsze ma coś w sobie oryginalnego i wyjątkowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *