Kolorystyka wnętrz – styl prowansalski

lut 21, 17 Kolorystyka wnętrz – styl prowansalski

Styl prowansalski cieszy się dużą popularnością. Mając do dyspozycji duży dom warto zastanowić się nad zastosowaniem stylu rodem z Prowansji. Sielski, ciepły i przyjazny – ten styl jest utożsamiany z klimatem wiejskiego domu gdzieś na południu Francji. Przyjazne skojarzenia to efekt zastosowania pastelowych barw. Jaką kolorystykę wybrać do wnętrz prowansalskich?

Styl prowansalski w domu z duszą

Wchodząc do domu zaaranżowanego w stylu prowansalskim poczujesz klimat południowego słońca, lawendowych pól oraz pięknych winnic. Będziesz mógł rozkoszować się miękkością kanapy i lekturą książki w przytulnym salonie. Na przytulność wystroju mają wpływ miękkie materiały i pastelowe dodatki – http://www.female.pl/artykul/17735-salon-w-stylu-prowansalskim-8211-o-czym-nalezy-pamietac. Nie do przeceniania jest kolorystyka wnętrza. Starannie dobrana potrafi wprowadzić magiczny klimat. Jakimi kolorami rządzi się styl prowansalski?

window-226892_1280Kolory inspirowane naturą

Klimat lawendowych wzgórz oraz zapach aromatycznych ziół – to pierwsze skojarzenia ze stylem prowansalskim. To właśnie natura jest inspiracją przy palecie barw. Ciepły, słoneczny klimat Prowansji jest przemycony w cytrynowych i słomowych kolorach. Delikatność lawendy i jasny błękit to kolejne najważniejsze barwy. Żółty kolor ma także specyficzny odcień ochry – w Prowansji znajdują się duże złoża ochry. Barwnik jest często wykorzystywany przy produkcji farb – w zależności od jej ilości uzyskuje się odcień zbliżony do pomarańczowego lub brunatnego. Jasny róż także świetnie sprawdza się w takich aranżacjach, dopełniając całość.

Kolory mebli

Do pastelowych kolorów ścian niezbędne są jasne meble. Te mają specyficzny wygląd. Dominują naturalne materiały – drewno jest dodatkowo postarzane oraz bielone. Efekt postarzanych mebli uzyskuje się przez wymalowanie drewna na ciemniejszy odcień, następnie jaśniejszy i przetarcie powierzchni w miejscach zdobień, w ten sposób meble zyskują niepowtarzalny charakter. Jaką kolorystykę wybrać? Dominują szarości, przybrudzona biel oraz odcień jeansu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *