Wystrój marynistyczny nie tylko dla żeglarzy

mar 25, 14 Wystrój marynistyczny nie tylko dla żeglarzy

Rejs dookoła świata jest dla większości z nas poza zasięgiem możliwości, jednak wrażenie przebywania na bezkresnym oceanie jak najbardziej. Wystarczy kilka sprytnie wykorzystanych elementów, odpowiednie nasłonecznienie i zadbanie o ogólny klimat, a poczujesz pod nogami pokład statku bez puszczania szantów.

Charakter

Nie zalecamy dziś przeróbki całego mieszkania na kajuty, zwłaszcza że to dość małe i niezbyt komfortowe pomieszczenia. Przedstawimy kilka pomysłów na nadanie morskiego charakteru twojemu mieszkaniu. Aby tego dokonać, musimy najpierw określić jakie elementy będą wchodziły w jego skład i gdzie można je zastosować. Jak zwykle, nawołujemy do umiaru, nie chcemy by twój dom przypominał tandetny sklepik z pamiątkami. Przejdźmy do składników twojej arki.

Drewno

Musiało znaleźć się na naszej liście, w końcu to z niego skonstruowane są łódki. Aby mieszkanie nabrało marynistycznego charakteru wybieramy stare i jasne elementy. Znalezienie nowych mebli z takiej faktury może być ciężkie, ale możesz swobodnie zastąpić je antykami. Nie musi wynieść cię to zbyt wiele – możesz znaleźć nawet mocno zniszczone sprzęty. Przy odnawianiu możesz zostawić efekty zużycia, oczywiście pod warunkiem że będą one bezpieczne. Jeśli chcesz mocno zaszaleć, wstaw do pokoju skrzynię z okuciami. Przywoła automatycznie wrażenie przygody, lepiej jednak jeśli wypełnisz ją ubraniami, nie skradzionym złotem.

stare drewno

Jeżeli masz dostęp do drewna z morską erozją, możesz przystroić nim ścianę w surowej formie lub wykorzystać jako np. półkę. Nie zachęcamy do wstawiania całych elementów z takiego drewna, jest dość ciężkie w utrzymaniu, ale postaraj się przemycić odrobinę morskich doświadczeń do mieszkania. Jeśli chcesz coś nowszego, długie, połyskliwe blaty przywiodą na myśl wnętrze luksusowego jachtu. Pamiętaj żeby nie stworzyć przebrania twojego domu, tylko nadać mu pewne tony.

Płótno

Kontynuując trend jasnych i pogodnych wnętrz, musimy połączyć to z płócienną fakturą żagli. Oczywiście najłatwiej będzie uzyskać poprzez obicia mebli, poduchy i narzuty, wykonane właśnie z tego materiału. Juta i konopie odpadają ze względu na swą szorstkość, dlatego najlepiej nada się bawełna lub jej imitacje. Fakturę żagli możesz także wywołać na ścianach za pomocą tapet, unikaj jednak wówczas wzorów. Jeśli nie masz możliwości, zawsze możesz wywołać efekt żagla za pomocą obrusa. Oczywiście cóż to by było za pomieszczenie morskiego wilka bez hamaka. Powieś go blisko słońca, nie jest może najwygodniejszym sposobem relaksowania, ale ma swoje zalety. No i wygląda świetnie.

Nieśmiertelne zdaje się połączenie kolorów kremowego i jasnoniebieskiego, ale nie musisz się ograniczyć do nich. Słomkowożółty, piaskowy i delikatny zielony również przywołają karaibskie skojarzenia, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio dobranym światłem.

 

Słońce

Niezbędnym elementem żeglowania jest codzienna dawka melatoniny, dlatego twój dom powinien posiadać duże, przestronne okna. Oczywiście najlepiej nadałyby się półokrągłe, ale jeśli nie masz ochoty patrzeć przez bulaj, pozostań przy zakrzywionych zasłonach. Nie muszą być nieprzepuszczalne, odrobina kątów doda pomieszczeniu obłości. Oprócz tego koniecznie zadbaj o kilka dyskretnych powierzchni odblaskowych, najlepiej w niebieskim kolorze. Ich delikatne refleksy przywołają na myśl odległe przestrzenie oceanu.

wystrój marynistyczny

Dodatki

Stanowią o smaku pomieszczenia, więc nie należy z nimi przesadzać. Nie szukaj także oczywistych odniesień, takich jak koła sterowe, ryby na ścianach czy ornamenty z delfinami. Jeśli już musisz użyć muszli, postaraj się by były ukryte między innymi dekoracjami. Możesz użyć piasku i morskich kamieni. Odradzamy bursztyny, ich głęboki kolor nie pasuje do przestronnych pomieszczeń. Dobrze będą się prezentować butelki i donice z ciemnozielonego szkła. Możesz także użyć elementów z konopnego sznura, ciasno zwinięty w okrąg tworzy ciekawą podkładkę pod naczynia. Nigdy nie zaszkodzi estetycznie wykonany model statku, byle nie najtańszy w butelce.

Dla wykończenia twojego designu możesz zadbać o odpowiedni zapach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *