Ogródek domowy – łatwiejsze niż myślisz

mar 13, 14 Ogródek domowy – łatwiejsze niż myślisz

Jedzenie to domena zmysłów, a potrawa przyrządzona z własnoręcznie wyhodowanych składników łechce jeden z ważniejszych – poczucie dumy. Jeśli chcesz poczuć to na własnej skórze, a nie masz ogrodu ani działki, zapoznaj się z tymi prostymi radami na piękny i przydatny zielony kąt w Twoim domu.

Przygotowanie

Wystrój kuchni przestawił się ze stechnicyzowanego i sterylnego na swojski i rustykalny, więc warzywa i zioła będą jego świetnym uzupełnieniem. Zacznij od wybrania przestrzeni. Potrzebujesz dobrze nasłonecznionego miejsca, więc idealnym kandydatem jest parapet. Możesz także zastanowić się nad stelażem na doniczki, który przytwierdzisz koło okna. Zasadzone w nich zioła będą tworzyć aromatyczne uzupełnienie firanek.

Jeśli chcesz by Twoje rośliny cieszyły się świeżym powietrzem zainwestuj w skrzynkę na rośliny, którą przytwierdzisz za oknem. Musi być przede wszystkim solidna, ale nie oznacza że musi być brzydka. Dobierz kolor drewna do reszty mebli w kuchni, stworzy ładny szczegół, który będzie wystawać zza zasłony.

 uprawa w domu

Doniczki

Koniecznie zaopatrz się w solidne, ceramiczne doniczki, najlepiej z otworami na dnie, ponieważ rośliny uprawne potrzebują regularnego podlewania. Dostępne są we wszystkich możliwych kolorach i kształtach, do jasnej kuchni w rustykalnym stylu najlepiej będzie pasować beż, kremowy i jasny brąz. Spróbuj także stylizacji na wypalaną ceramikę z niedoskonałościami. Będzie dobrze komponować się z drewnianymi wykończeniami. Możesz także zaadaptować nieużywane blaszane konewki i wiaderka, będą miłym, wiejskim elementem.

 domowy zielnik

Rośliny

Podstawą w Twojej kuchni powinna być świeża bazylia, nie tylko ze względu na smak, ale także piękny aromat i cieszącą oko zieleń. Podobnie ma się sprawa z miętą, choć jej kwiaty nie należą do najbardziej urodziwych. Znacznie ładniejsze są delikatne kwiatki tymianku, którego mnogość rodzai na pewno przyda się przy komponowaniu zielnika. Uwaga jednak – przed spożyciem lepiej go ususzyć, świeży nie smakuje tak dobrze. Przepięknie prezentuje się lawenda, która co prawda nie znajdzie pewnie zastosowania w gotowaniu, ale pachnie bardzo zachęcająco. Często używane i przydatne jest także oregano, a nieprzecenioną herbatę i piękny aromat dostarczy melisa.

Wśród roślin uprawnych zalecamy zapoznanie się z miniaturowymi wersjami tak popularnych gatunków jak pomidory, cukinie i dynie. Będą potrzebować znacznie więcej pracy, ale odpłacą się nie tylko pięknym wyglądem, ale także smakiem.

Dodatki

Rośliny musisz koniecznie podlewać, musisz więc zaopatrzyć się w konewkę. Wykorzystaj tą okazje, ponieważ na rynku znajdziesz wiele emaliowanych, uroczych modeli, które przyniosą wrażenie letniego domku jeszcze bliżej do Twojego domu. Podobnie ma się sprawa z pielęgnacją roślin, możesz także zaopatrzyć się w cały zestaw nożyc i łopatkę o drewnianych trzonkach. Wystarczy powieszony w rogu słomkowy kapelusz i Twoja kuchnia zmieni się w pomieszczenie prawdziwego ogrodnika.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *