Jaką wybrać sprężarkę do domowego użytku?
Sprężarka powietrzna, czyli nic innego jak kompresor, to urządzenia znajdujące bardzo szerokie zastosowanie. Przydaje się w domowym warsztacie czy na budowie. Zobacz, które urządzenie spełni Twoje oczekiwania?
Sprężone powietrze to niedrogi i ekologiczne źródło energii. Może napędzać działanie wielu innych urządzeń i sprzętów o napędzie pneumatycznym. Dzięki temu, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu np. w górnictwie, motoryzacji, branży budowlanej czy drogowej. Bardzo wiele urządzeń wykorzystuje do działania sprężone powietrze. Do najpopularniejszych należy pompowanie opon, działanie suszarki, lodówki, sprzęt dentystyczny czy pistolet do malowania natryskowego.
Rodzaje sprężarek i kompresorów
Urządzenia można podzielić na sprężarki, dmuchawy i wentylatory. Dzielą się one na powietrzne trakcyjne, gazowe i stacyjne. Najczęściej wybierane to śrubowe, które cenione są przez użytkowników za solidność, energooszczędność i łatwość obsługi. Mają dobrą wydajność pracy, a sprężone powietrze, które oddają jest wysokiej jakości. Mogą one pracować w przemyśle, ponieważ świetnie radzą sobie w ciągłej pracy. Sprężarki śrubowe można ponadto wyposażyć w wymiennik ciepła, który umożliwi uzyskanie dodatkowej energii. Turbosprężarki, zasilane silnikami spalinowymi mają charakterystyczną turbinę. Kompresory tłokowe z kolei, są rzadziej wybierane ponieważ sprężone jest niższej jakości.
Filtry do sprężarek
Sprężone powietrze pochodzące ze sprężarek jest zanieczyszczone i zawiera resztki oleju. Zanieczyszczenia te mogą powodować korozję, dlatego muszą być usunięte. Szczególnie ważną rolę odgrywa to w przemyśle, gdzie uszkodzenie może spowodować zastój w pracy. Dlatego też coraz więcej sprężarek wyposażanych jest w specjalne filtry, separatory, osuszacze i chłodnice.
Parametry urządzeń
Wybierając sprężarkę uwzględnij kilka parametrów, które będą miały szczególny wpływ na wydajność urządzenia. Weź pod uwagę pojemność zbiornika urządzenia, jego maksymalne ciśnienie, wydajność, wartość współczynnika CFM, prędkość obrotową, zasilanie, moc silnika, wielkość, wagę i głośność urządzenia. Dopiero po przeanalizowaniu tych parametrów, dobierzesz najlepsze urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb.
Najnowsze komentarze