Jak udekorować okno

fotel bujanyOkna to wyjątkowe części naszego domu – widzimy je nie tylko my, ale nierzadko również osoby znajdujące się na zewnątrz budynku. Jak je przyozdobić, by zachwycały domowników i przechodniów?

Zanim przystąpimy do dekoracji wnęk okiennych zadbajmy od dokładne wyczyszczenie szyb. Widoczne na nich smugi czy brudne zacieki zawsze rzucają się w oczy, negatywnie wpływając na wizerunek nawet najpiękniej ozdobionych okien.

Tradycyjnym rozwiązaniem, które warto zastosować podczas aranżacji wnęk okiennych, są tkaniny. Do wyboru mamy firanki i zasłonki – możemy zawiesić tylko jedne z nich lub dopasować do siebie dwa rodzaje materiałów. Odpowiadające wymiarom karnisza tkaniny warto także dekoracyjnie upiąć – w tym celu pomocne będą specjalne spinki bądź haczyki, które umożliwią podtrzymanie materiału w wybranym miejscu.

Jeżeli nie gustujemy w tego typu dekoracjach, wybierzmy rolety. Zapewnią nam ochronę przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi wpadającymi latem do wnętrza, a jednocześnie pozwolą na zachowanie intymności. Dzięki takiemu rozwiązaniu wniesiemy również do naszego wnętrza ciekawy dodatek uzupełniający jego aranżację.

Wnęki okienne stanowią także doskonałą przestrzeń do eksponowania różnych dekoracji, które mogą zdobić je łącznie z firankami. Najlepiej wyglądać tu będą zawieszki przymocowane do ramy okna. Takie ozdoby dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach – powstają też z wielu odmiennych materiałów (np. z filcu, wikliny), więc łatwo dobierzemy odpowiadające nam akcesoria.

Jeszcze jednym sposobem na zaaranżowanie okien jest wykorzystanie umocowanych pod nimi parapetów. Doskonale sprawdzi się tu niewielka lampa stojąca, która wieczorną porą zapewni dodatkową porcję przytulnego światła. Nie zapominajmy też o roślinach doniczkowych – dobrze wyglądać będą kwitnące storczyki o wyrastających wysoko w górę pędach albo wstawione do butelek bambusy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *