Jak urządzić przedpokój w dobrym stylu?

maj 09, 14 Jak urządzić przedpokój w dobrym stylu?

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdujemy się, wchodząc do domu czy mieszkania. To on wpływa na pierwsze wrażenie, jakie nasze lokum robi na gościach. I choć jest to tylko przedpokój, warto odpowiednio go zaaranżować, by stanowił zachętę do odwiedzenia reszty mieszkania.

Przedpokój jest mały
W większości przypadków przedpokoje są niewielkich rozmiarów. Raz większe, raz mniejsze, jednak z racji na to, jaką pełnia funkcję, nie zajmują dużej części całego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że nie można ich stylowo i funkcjonalnie urządzić.

Funkcjonalność przede wszystkim
W przedpokoju ubieramy się do wyjścia w odzież wierzchnią, tutaj też zakładamy i ściągamy buty, aby nie wnosić do reszty domu błota i piasku. To, co wydaje się więc niezbędnym w tym pomieszczeniu, to odpowiedni mebel do przechowywania butów oraz płaszczy i kurtek. Możemy więc zdecydować się na cały komplet mebli do przedpokoju lub wybrać tylko pojedyncze jego elementy, np. szafkę na buty oraz wieszaki przymocowane do ściany zamiast szafy. To pierwszy krok do tego, by urządzić przedpokój w dobrym stylu.

Wygoda
Jeśli miejsce nam na to pozwala, możemy w przedpokoju ustawić niewielką ławkę lub choćby małą pufę. Z pewnością przydadzą się one dzieciom i dorosłym podczas zakładania butów. Na to, aby przedpokój był wygodny, wpływ ma także obecność lustra. Aby ostatni raz przed wyjściem skontrolować swój wygląd, nie musimy wtedy biegać do łazienki czy innej części domu. Odpowiednio duże lustro pełni jednak również rolę ściśle dekoracyjną, a dodatkowo optycznie powiększa niewielką przestrzeń przedpokoju.
jak urządzic przedpokój
Dekoracja
Jako że większość przedpokojów nie posiada okien, należy zadbać o odpowiednie ich doświetlenie. Wybór jest tutaj bardzo duży: od kinkietów, po lampy sufitowe. Pamiętajmy, że oświetlenie będzie pełniło nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną, zwłaszcza jeśli chodzi o styl, w jakim  zostało ono wykonane. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby ściany przedpokoju ozdobić obrazami, zdjęciami czy np. fototapetą.

Jeżeli chcemy urządzić przedpokój tak, aby stanowił wizytówkę naszego mieszkania, pamiętajmy, aby wszystkie elementy, które chcemy w tym celu wykorzystać, powinny pasować do siebie stylistycznie i kolorystycznie. Zalecamy także umiar w doborze dodatków i detali – ich nadmiar sprawi, że w niewielkim przedpokoju zapanuje nieład.

Photo credit: lukeon / Foter /  (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: Bonsoni.com / Foter / (CC BY 2.0)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *