Metamorfoza w pokoju nastolatka
Jednym z ważniejszych okresów w życiu każdego człowieka jest dorastanie. To czas, w którym nastolatkiem władają skrajne emocje. Z jednej strony uczy się samodzielnie podejmować decyzje, a z drugiej pragnie sprzeciwić się funkcjonującym w świecie zasadom. Z naturalnego buntu wynika chęć zamanifestowania swojego „ja”, własnej tożsamości i niezależności.
Co zrobić, by pokój młodzieżowy odpowiadał mnożącym się potrzebom dorastającego człowieka? W aranżacji przestrzeni dla nastolatka trzeba pamiętać, że to nadal ma być wnętrze funkcjonalnie i praktyczne, przystosowane do spokojnej nauki, ale też zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Powinniśmy pozwolić dziecku zdecydować o ostatecznym wyglądzie, stylu i charakterze pokoju, ale z warunkiem rozsądnego podziału przestrzeni na strefy.
W pokoju konieczne jest, o czym już wspomnieliśmy, wygodne i praktycznie zagospodarowane miejsce do odrabiania zadań domowych i nauki, a ponadto spokojna i komfortowa strefa do snu i wypoczywania w gronie przyjaciół. Najważniejsza zasada, która rządzi meblowaniem pokoju nastolatka to reguła funkcjonalności, użyteczności oraz optymalnego zagospodarowania wnętrza. Pomysły na ciekawe aranżacje wnętrz znajdziecie na stronach poświęconych urządzaniu mieszkania.
Jakie meble wymienić na nowe? Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to biurko. Powinno być wygodne, duże i praktycznie wyposażone. Umieszczony na jego blacie komputer nie może zajmować całej powierzchni. Na blacie koniecznie musi znaleźć się duża strefa robocza, do ręcznego pisania czy położenia książki podczas czytania.
Właściwa pozycja podczas siedzenia ma ogromny wpływ na stan fizyczny i zdrowie kręgosłupa. Do biurka dobierzmy właściwe krzesło. Jeśli nasze dziecko jest bardzo wysokie, zdecydujmy się na zakup biurka z regulowaną wysokością blatu, by podczas nauki nastolatek utrzymywał właściwą, wyprostowaną pozycję. Po drugie – łóżko. To również musi być wygodne i odpowiednio duże.
Dobierzmy optymalną twardość materaca, by wypoczynek był efektywny, a dziecko budziło się wypoczęte i zrelaksowane. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim powierzchniowo pokojem warto, by pod łóżkiem znajdowały się szuflady i schowki na pościel czy drobne przedmioty (więcej ciekawych wskazówek, które na pewno poszerzą wiedzę rodzica, znajdziesz w tym poradniku). Poza tym w pokoju nastolatka nie może zabraknąć szafy ubraniowej, regału na książki, półek otwartych i zamykanych szafek na ubrania oraz praktycznego wieszaka czy nawet niewielkiego lustra ukrytego za drzwiami mebla.
Najnowsze komentarze